Kao završna izvedba ovogodišnjeg programa 22. Queera Zagreb posvećenog arapskoj kulturi, u ZPC-u je 18. svibnja odigran zanimljiv akro-plesni muški duet. Dvojica muškaraca porijeklom iz različitih kulturnih sredina, Ben Grinberg je američki Židov, a Egipćanin Hazem Header musliman, kao autori, koreografi i izvođači iznijeli su neusiljenu romansu koja gipko i ležerno klizi od odnosa fascinacije i posvećenosti do gušenja. U skladu s višeznačnim naslovom, oni označuju kompleksni raspon uloga u bliskim odnosima; progovaraju o različitostima koje se, u poigravanju s različitim načinima održavanja ravnoteže, nastoje nadopuniti.
Predstava je izvorno izvedena u dvadesetominutnom trajanju, u okviru prošlogodišnjeg 5. izdanja Breaking Walls Festivala, koji se u Kairu održava od 2017. godine s ciljem međunarodnog povezivanja umjetnika i aktualiziranja javnih ambijenata posredstvom izvedbenih programa. Osnivač toga, ujedno prvog međunarodnog festivala za site specific performanse u Kairu, upravo je plesač i koreograf Hazem Header koji je paralelno pokrenuo i prvi egipatski festival plesnog filma Breaking Walls Dance Film Festival. Organizacijsku podršku objema manifestacijama daje njegova plesna kompanija NÜT Dance Company (NDC), djelatna od 2013. godine, koja „nastoji doticati teme društvenih tabua u egipatskom društvu, kao što su religija, rodna pitanja i homoseksualnost, feminizam i trenutna politička klima“.
Na zagrebačkom gostovanju predstava je odigrana u cjelovečernjem formatu od jednog sata, kao niz situacija kroz koje se predočavaju psihološka karakterizacija, kulturni identiteti, a nadasve narativni obrati u igrama približavanja i izmicanja. Grinberg i Header iznimni su izvođači suptilne i nenametljive tjelesnosti, posve posvećeni međusobnom prilagođavanju i predani iskušavanju distance i nedjeljivosti; oblikovanju zaigranih figura ravnoteže kao para. Njihova interakcija odiše dubokim skladom i energetskom vibracijom u kojoj je eksplozivnost posve zatomljena u korist opuštene senzualnosti i duhovitosti. Vidljivost gay tematike gradi se prvenstveno kroz emocionalno obojenu paletu i kroz psihologizaciju privrženosti, u duhu s kojim je istoj temi pristupio redatelj Luca Guadagnino u filmu Call Me by Your Name (2017.).
U trenutcima tjelesnog predaha (zbog zahtjevnosti izvođenja akrobatskih figura), odvijala se komunikacija izvođača s gledateljima kroz koju se također dramatuški radilo na raslojavanju intenziteta osobnih involviranosti izvođača i ležerno propitivalo okvire unutarnje čahure onoga što se ovdje promatra kao bliski odnos. Razmještaj scenografskih elemenata sugerira ambijent dnevnog boravka – lateralna kućna rasvjeta i udobni kauč kao scena izvođačima, a za publiku vrećaste fotelje i nekoliko stolića s posluženim pićem uz rub scene, ispred gledališta. Međutim, intimnost je ishodišna točka predstave pa je logično da se kao tema prenosi i na kontekstualizaciju uloge gledatelja, čime se plasira njen društveni razmjer, odnosno pitanje o udjelu javnog mnijenja u gay odnosu.
Riječ je o radu osviještenih odluka o korištenim mehanizmima predočavanja. Uzgredni detalji, odijevanje i razodijevanje ponekog dijela odjeće, prebiranje po nitima suptilnih taktilnih doživljaja ili naglašena gustativna kvaliteta, od treperenja prstiju koji se pod intimnim, dijagonalnim snopom svjetla stojeće lampe u uvodnom prizoru iz prepleta tijela nevidljivih lica izdvaja kao suptilni i ujedno vitalni znak života do kompulzivnog, halapljivog jedenja zelene salate i sve do klimaksa obrednog pranja nakon mimičke koitalne interakcije. Sve je u cilju naglašavanja prilagodljive, mekane žudnje kao motora ljubavne igre, u kojoj se iz lakoće predigre odnosno početne ležerne razigranosti slobodno zamjenjivih uloga postupno fiksiraju aktivna i pasivna pozicija, a u tako jasnoj polarizaciji napreže se do pucanja i nit koja ih je spajala.
© Jasmina Fučkan, PLESNA SCENA.hr, 23. svibnja 2024.
Fix me!
autorstvo, koreografija i izvedba Ben Grinberg, Hazem Header
oblikovanje glazbe i skladanje Claudio Curciotti (Italija), oblikovanje kostima Nermine Said (Egipat),
produkcija Almanac Dance Circus Theatre (SAD) / NÜT Dance Company (Egipat)